Разпоредбите на Наказателния кодекс /НК/ дават ясна дефиниция на понятието “престъпна група” /ОПГ/.
Организирана престъпна група /ОПГ/ е трайно структурирано престъпно сдружение, което има за цел извършване на престъпление. На първо място, за да е налице такава група, трябва да се вземе предвид броя на участниците. Минимално допустимият брой на участници, за да може едно обарзувание да се характеризира като ОПГ, е трима. Лицата, организирали таква група, трябва да имат общ умисъл, обща цел за постигане на конкретен престъпен резултат.
Или иначе казано: дейността на групата трябва да не е инцидентна, а да обхваща съгласие на всички лица за извършването на престъпления. Не е необходимо е участниците в групата да се познават помежду си, а да съзнават, че с действията си подпомагат постигането на общи престъпни цели.
Съгласно чл. 321, ал. 1 от НК първата форма на изпълнителното деяние започва още с образуването на ОПГ. Обраузването може да представлява намиране и подбор на участници, склоняването им към участие и т.н. Важно е да се знае, че лицето, което организира групата, не е длъжно да участва в нея. Самото деяние е довършено още с организиране на групата. В този етап, организаторът, съгласува волите на участниците, създават се трайни взаимоотношения между тях.
Кой ръководи организираната престъпна група?
Втората форма на изпълнителното деяние е ръководенето на организирана престъпна група. Тази форма на изпълнителното деяние се осъществява, едва след като ОПГ е създадена. Под ръководенето се разбира изработване на стратегия, даване на указания, поставяне на общи или конкретни задачи на участниците. Ръководителят на групата може да бъде повече от един.
Третата и последна форма на изпълнително деяние, е членуватенето в ОПГ. При нея деецът се обвързва в определени взаимоотношения с останалите участници в групата. Деянието е умишлено като умисъла включва съзнанието за принадлежност към група, имаща за цел извършване на две или повече престъпления.
Наказуемост на ОПГ
За наказуемостта на ОПГ, законодателят е предвидил, както квалифицирани състви, така и такива, които водят до по-леко наказание.
Квалифицираните състави на това деяние са няколко:
- групата да е въоръжена – когато поне един от членовете е въоръжен;
- да е създадена с користна цел – когато групата преследва някаква облага;
- създадена с цел да върши конкретни престъпления – групата извършва по-тежко наказуеми престъпления;
- в групата да участва длъжностно лице – когато е видно, че дейността на групата е свързано със служебно качество на някой от участниците в нея.
При самоволен отказ от участие в ОПГ, престъплението е по-леко наказуемо.
Настоящата статия не представлява правен съвет, а единствено пресъздава мнението на автора на база неговия опит. Ако имате нужда от съдействие, можете да се свържете с адвокат.