Електронен фиш се издава за извършено от водач на МПС нарушение, което е заснето с определени технически средства.
Електронният фиш е електронно изявление, записано върху хартиен, магнитен или друг носител, създадено чрез едминистративно-информационна система въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от автоматизирани технически средства или системи.
Съгласно чл.189 от ЗДвП при нарушение, установено и заснето с техническо средство, в отстъствието на контролен орган и на нарушител се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение.
Съдържание на електронния фиш.
В чл. 189, ал. 4, изр. 2 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) са регламентирани изискванията към минимално необходимото съдържание на електронния фиш, който следва да съдържа данни за:
- териториалната структура на МВР, на чиято територия е установено нарушението,
- мястото, датата, точния час на извършване на нарушението,
- регистрационния номер на моторното превозно средство,
- собственика, на когото е регистрирано превозното средство,
- описание на нарушението,
- нарушените разпоредби,
- размера на глобата,
- срока, сметката, начините за доброволното заплащане на глобата.
Образецът на електронният фиш се утвърждава от министъра на вътрешните работи.
Липсата на някои от гореизброените реквизити, може да го превърне в невалиден.
Често срещано в съдебната практика е липсата на пълно, ясно и конкретно посочване на мястото на извършване на нарушението, поради което съдилищата приемат, че електронният фиш е незаконосъобразен.
Обжалване на електронен фиш
Електронният фиш се връчва на собственика на МПС-то, а ако то е собственост на дружество – на неговия законен представител. Той се изпраща се по пощата с обратна разписка, а получателят има възможност в 14-дневен срок от датата на пристигане на документа, да предостави писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, включително копие от шофьорската му книжка. На лицето, посочено в декларацията се издава нов фиш, а старият се анулира.
В 7-дневен срок от получаването на електронният фиш може да се подаде възражение до директора на съответната областната структура на КАТ, който има 7-дневен срок да прецени дали да анулира електронния фиш.
Посочени са и две основания – ако заснетият автомобил е бил откраднат и обявен за издирване или ако е със специален режим на движение – линейка, пожарна, служебна кола на МВР, НСО и др., движила се с включени сигнални светлини.
Освен това електронният фиш може да бъде обжалван в 14-дневен срок от получаването му (за разлика от Наказателното постановление, което се обжалва в 7-дневен срок от получаването му). Когато е направено възражение – в 14-дневен срок от съобщаването на отказа за анулиране на фиша.
Жалбата, както при обжалването на наказателните постановления, също се подава до директорът на съответната структура на МВР, на чиято територия е установено нарушението.
В 7-дневен срок от получаването ѝ жалбата се изпраща заедно с цялата преписка на съответния районен съд. В съпроводителното писмо посочва и доказателствата в подкрепа на обжалвания електронен фиш.
Компетентен да разгледа делото е районният съд в района, където е констатирано нарушението.
Отмяна поради изтекла давност
Законодателят е предвидил абсолютна давност от 3 години за глобите, налагани от КАТ, а за електронния фиш – 2 г. Срокът започва да тече от момента на извършване на нарушението.
Настоящата статия не представлява правно становище или правен съвет и не претендира за изчерпателност. При възникнали въпроси свържете се с адвокат.