Родителите упражляват родителските права заедно и в интерес на детето. При развод следва да се уредят въпросите, свързани с упражняване на родителските права, местоживеенето на детето, дължимата издръжка и личните отношения между него и родителите.
Съдебното производство за упражняване на родителски права и издръжка започва с искова молба, подадена от единия родител. Исковата молба трябва да съдържа определени реквизити, а делото се развива по общите правила на ГПК. Към исковата молба и отговорът, страните могат да представят и доказателства. Съдът взема решението си на база доказателствата, както и съвкупността от факти и обстоятелства, които са станали известни по делото. Компетентният съд да разгледа делото е районния по настоящ адрес на детето. Ако спорът се решава по време на дело за развод, това е районния съд на ответника. Възможно е страните да постигнат споразумение, което бива удобрено от съда.
При вземане на решението, съдът следва да съобрази важни обстоятелства по делото като:
- пол и възраст на детето;
- грижата и отношението на родителите към него;
- личните възпитателни качества на родителя;
- образование и морални качества на родителя;
- условия на живот;
- помощ от трети лица;
- привързаност и лично желание на детето;
- при развод се взема под внимание чия е вината за прекратяване на брака.
При дела за родителски права, съдът задължително взема становището на Дирекция “Социално подпомагане”, а при необходимост и на психолог. Дава се възможност и на родителите да изложат своята гледна точка за спора. В съдебното решение се определя времето, през което родителят може да вижда и взема детето.
Как се определя издръжката на детето?
Съдът следва да рпецени нуждите на детето, неговите потребности и възможностите на родителя, който дължи издръжка. Законодателят е заложил и минимален размер на издръжка, който е равен на 1/4 от размера на минималната работна заплата. Издръжката не може да бъде определяна под минималния размер.
NB: Съгласно чл. 59, ал. 9 на Семейния кодекс: „Ако обстоятелствата се изменят, съдът по молба на единия от родителите, по искане на дирекция “Социално подпомагане” или служебно може да измени постановените по-рано мерки и да определи нови”.
Т.е. при непредвидено нарастване на нуждите на детето (напр. нужда от медицински грижи или образователни потребности и т.н.), съгласно чл. 143, ал. 3 СК след постъпило искане, съдът може да определи добавка към определената по съдебен ред издръжка за покриване на изключителни нужди на детето до размер, до който родителят може да я дава без особени затруднения, както и срокът, за който се дължи.
Дори когато издръжката е определена по споразумение между родителите в производство по развод по взаимно съгласие, е възможно да се инициира производство за изменение на размера на издръжката при изменение на обстоятелствата.
Настоящата статия не представлява правен съвет, ако имате нужда от съдействие можете да се свържете с адвокат.