Негаторен иск. Защита на правото на собственост.
Правото на собственост е едно от най-защитаваните в съвременната правна система, защото е едно от най- важните субективни права. Правната…
Read MoreАдвокатска помощ при изготвянето на договори и сделки: Защо е важно да се консултирате с професионалист?
Още от древността хората са използвали договорите, за да уреждат отношенията помежду им. Може да се каже, че договорът е…
Read MoreНеобходимите документи при покупко-продажба на МПС: Пълен списък
В тази статия ще споделим повече информация за необходимите документи при покупко-продажба на МПС (моторно превозно средство). Действащият Закон за…
Read MoreЧувствителни данни по GDPR: Какво включват и как да ги защитаваме?
Вече мина доста време от май месец 2018 г . когато влезе в сила за всички дтржави членки на Европейския…
Read MoreОбжалване на наказателно постановление: Как да защитим правата си?
При управлението на държавата и при осъществяването на държавната власт един от основните начини, чрез който правните субекти (юридическите и…
Read MoreКакво представлява дружеството с променлив капитал?
След дълго обсъждане, продължило няколко години и натиск, най-вече от страна на "startup" екосистемата в България, през юли месец 2023…
Read MoreКак да избегнете обичайните грешки при регистрация на фирма?
Това, което сред широката общественост е известно като регистрация на фирма хората, които се занимават с право наричат регистрация на…
Read MoreРегистрация на фирма: Какви документи са необходими?
Регистрацията на фирма е процедура, която изисква подготовката на различен набор от документи и входирането им в Търговския регистър. Съветваме…
Read MoreРегистрация на фирма: какви са изискванията и процедурите?
Една от възможните форми на стопанска активност, чрез която хората изкарват прехраната си е търговската дейност. Търговската дейност обхваща по-широко…
Read MoreКакво е организирана престъпна група (ОПГ)?
Разпоредбите на Наказателния кодекс /НК/ дават ясна дефиниция на понятието "престъпна група" /ОПГ/. Организирана престъпна група /ОПГ/ е трайно структурирано…
Read MoreПроцедура по регистрация на сдружение
Сдружение по смисъла на закона е вид юридическо лице с нестопанска цел (ЮЛНЦ). Сдружението бива два вида: в частна или…
Read MoreКлон на предприятие. Клон на чуждестранен търговец
По своето естество клон на предприятие представлява териториално и вътрешно обособена част от дейността и имуществото на търговец. Клонът се…
Read MoreЕдноличен търговец – заличаване от Търговския регистър. Процедура и документи.
Едноличния търговец (ЕТ) през 90-те години на миналия век бе много разпространен в България, като форма да се упражнява търговска…
Read MoreИмущствена отговорност към работодателя. Кога и как?
Кодексът на труда е основания нормативен акт, който урежда отношенията във връзка с предоставянето на труд. Там е предвидена и…
Read MoreКредит в извънредно положение. Какво следва?
В следствие на обявеното извънредно положение от 13 март много хора загубиха или намалиха доходите си. Това е възможно да…
Read MoreОтпуск и извънредно положение. Права и възможности
От 13.03.2020 г. в България е обявено извънредно положение във връзка с ограничаване на разпространението на COVID 19. С цел…
Read MoreИзвънредно положение и отношенията ми с ЧСИ. Какво е важното?
Много от нас имат задължения, по които са осъдени, след което са образувани изпълнителни дела при части съдебни изпълнители (ЧСИ).…
Read MoreОбезщетение за безработица – начин на употреба
Понякога така се стичат обстоятелствата в живота, че по различни причини е възможно да бъдем освободени от работа. Обезщетението за…
Read MoreКакво значи “поставяне под запрещение”?
Не винаги пълнолетните лица са дееспособни и не винаги същите могат да ръководят постъпките си зряло и пълноценно. Ограничаването или…
Read MoreДоговор, сключен при крайна нужда
Договорът, сключен при крайна нужда и явно неизгодни условия поражда действие, само ако не е предявен иск за установяване на…
Read MoreВзискател по изпълнително дело
Когато се снабди с изпълнителен лист или друг акт, подлежащ на изпълнение, кредиторът може да удовлетвори исканията си. Това става…
Read MoreИзвършвам ли престъпление, ако изпълнявам служебна заповед?
За да не подлежите на наказателно преследване, ако сте изпълнили неправомерна служебна заповед, трябва да са налице някои предпоставки, изключващи…
Read MoreКакви са правата ми като пострадал от престъпление?
Пострадал е лицето, което е претърпяло имуществени или неимуществени вреди от престъплението. Правата Ви на пострадал от престъпление са регламентирани…
Read MoreКакво да правим, ако КАТ ни свали номера на колата?
В последните години се приеха редица законодателни промени, касаещи движението по пътищата. Все по-често се срещат шофьори, на които е…
Read MoreПраво на помилване
Президентът на Република България може чрез помилване да опрости изцяло или отчасти наложеното наказание, а доживотния затвор - да опрости…
Read MoreКакво е търговска тайна?
Търговска тайна е общото задължение на всички видове търговски представители при осъществяване на дейността си да пазят търговската тайна и…
Read MoreКакво е условно осъждане?
Когато дадено лице извърши престъпление, държавата разполага с три правомощия - да наложи наказание, да изпълни наказанието и да третира…
Read MoreЗапор по време на извънредно положение
След дълги дебати в пленарна зала, вето от Президента и прегласуване, днес беше обнародван закона за извънредното положение. В него…
Read MoreКак да прекратя трудов договор по взаимно съгласие?
Едно от най-често прилаганите основания за прекратяване на трудов договор е разпоредбата на чл. 325, ал. 1, т. 1 от…
Read MoreМоже ли да ме снимат, без да съм дал съгласие?
Навлизането на технологиите даде възможност на всеки от нас да използва телефона си като професионален фотоапарат или камера. Това дава…
Read MoreКакво се случва, когато бъдете осъден на “пробация”?
Пробация - това е вид наказание, което се налага като алтернатива на наказанието лишаване от свобода. Пробацията представлява система от…
Read MoreУвеличаване на издръжка за дете
Промяната на издръжка винаги касае и засяга двамата родители и по-специално този, на който е възложено да отглежда и възпитава…
Read MoreКакви са правата на свидетел по делото?
Когато получите призовка, трябва внимателно да прочетете съдръжанието й. Ако сте призован за свидетел, за Вас възниква задължението да се…
Read MoreКакво да правите, ако получите призовка?
Най-общо казано - призовка е съобщение за участие в съдебно заседание. Тя е документ, издаден от съд. С него се…
Read MoreКак се вади свидетелство за съдимост?
Свидетелството за съдимост е официален документ, който посочва съдебното минало на дадено лице. Често срещано е при започване на нова…
Read MoreКак да запазя фирма и наименование?
Всеки, който е решил да регистрира фирма, преди да подаде заявлението за вписване, може да запази наименованието й. Запазените имена…
Read MoreНезаконно уволнение. Какво следва?
С обявяване на извъредното положение у нас, зачестиха и случаите на незаконно уволнение на служители. В такива случаи работодателят често…
Read MoreКакво е мярка за неотклонение?
Според Наказателно процесуалния кодекс (НПК), може да бъде взета мярка за неотклонение спрямо обвиняемия. Целта им е да попречат на…
Read MoreКакво е нотариална покана?
Нотариална покана е писмено волеизявление, връчено от нотариус. Тук се корени разликата от обикновеното писмо. За разлика от обикновеното писмо,…
Read MoreРекламация – какви права имаме като потребител
Правата ни като потребител са посочени в Закона за защита на потребтелите (ЗЗП). Той транспонира Директива 1999/44/ЕО на Европейския парламент…
Read MoreКоронавирусът – причина за форсмажор
От днес, 13 март, в България е обявено извънредно положение. По предложение лично на премиера, депутатите гласуваха приемането на извънредно…
Read MoreЕвропейско дружество
Европейско дружество (ЕД) е форма на сдружаване в рамките на Европейския съюз. Това е правна форма на сдружаване на предприятия,…
Read MoreПроверка на лична карта и обиск
На повечето от вас се е случвало да бъдат спрени на улицата от полиция за проверка на лична карта. В…
Read MoreКонсорциум – форма за съвместна дейност
Консорциумът е обединение, което има за цел да координира дейността на повече търговци и се осъществява посредством договор. Според целта…
Read MoreПроизводство пред Арбитражен съд
Арбитражният съд е орган, който се създава от физически или юридически лица с цел да решава правни спорове. Производството пред…
Read MoreНепарична вноска в търговско дружество
При регистрация на търговски дружества или при увеличение на капитала им, основното задължение на съдружниците е да направят своята вноска.…
Read MoreРодителски права и издръжка
Родителите упражляват родителските права заедно и в интерес на детето. При развод следва да се уредят въпросите, свързани с упражняване…
Read MoreКакви са последствията от обида във фейсбук?
На първо място следва да изясним какво представлява обида по смисъла на Наказателния кодекс. Съгласно чл. 146 от Наказателния кодекс…
Read MoreДопълнителни парични вноски – безлихвено кредитиране от съдружник.
Търговският закон предвижда възможност, при която съдружниците правят допълнителни парични вноски при временна необходимост или покриване на загуби. По този…
Read MoreОтделяне на търговско дружество
При отделяне на търговско дружество част от имуществото му преминава към едно или няколко дружества. Те стават негови правоприемници за…
Read MoreЗабрана за напускане на пределите на Република България
Забрана за напускане на пределите на Република България е мярка за процесуална принуда, предвидена в НПК. Правото на всеки да…
Read MoreПреобразуване на дружество с промяна на правната му форма
Преобразуването на търговско дружество чрез промяната на правноорганизационната форма е една от формите на преобразуване, която е посочена в Търговския…
Read MoreОсобености на договор, сключен от разстояние
Какви са спецификите на договора по инернет. Интернет навлиза все повече в ежедневието ни. За по-младите е трудно да осъзнаят…
Read MoreОбезщетение при закъснял или отменен полет
Регламент 261/2004 определя правилата за обезщетение при закъснение на полет Горепосоченият регламент, успешно регулира отношенията при закъснение на полет между…
Read MoreРазвод поради разстройство на брака
Винаги, когато се сключва брака съпрузите го правят с желание и ентусиазъм, като идеята е да бъде за цял живот.…
Read MoreРегистрация на Едноличен търговец (ЕТ)
Един от видовете търговци е едноличният търговец. Като едноличен търговец може да се регистрира всяко дееспособно физическо лице, което има…
Read MoreДоговорни отношения при превоз на пътници
С договора за превоз на пътници превозвачът се задължава да превози пътника и личния му багаж от едно място до…
Read MoreСтруктура на Комисията за финансов надзор
Комисията зa финaнсoв нaдзop (КФН) е създaденa нa 01.03.2003г. със Зaкoнa зa Кoмисиятa зa финaнсoв нaдзop. Комисията е oбpaзувaнa чpез…
Read MoreЕлектронният магазин и изискванията на закона
I. Необходимо ли е нашия бизнес да присъства онлайн? Съвременните информационни и комуникационни технологии се използват все по-масово от хората.…
Read MoreЗапис на заповед
Докато менителницата представлява безусловно нареждане до друго лице да плати определена сума, при записа на заповед издателят поема сам безусловно…
Read MoreКакво е прокурист? Права и задължения
Прокурист - това е физическо лице, натоврено и упълномощено от търговеца да управлява предприятието му срещу възнаграждение. Следователно прокурист може…
Read MoreОбжалване на електронен фиш
Електронен фиш се издава за извършено от водач на МПС нарушение, което е заснето с определени технически средства. Електронният фиш…
Read MoreПо-леки наказания за шофиране след употреба на наркотици
Шофирането след употреба на наркотици, да се третира като шофиране с алкохол в кръвта до 1,2 промила, предложиха депутати от…
Read MoreИзкуственият интелект ще промени и правото
Правото се докосва до всяка част от света на бизнеса. Всичко, което компаниите правят - продажби, покупки, сливания, партньорства, се…
Read MoreКак да закрием фирмата си? Процедура по ликвидация
Процедурата по ликвидация е уредена в Търговския закон, а в практиката се използва като синоним на закриване на едно търговско…
Read MoreПет начина, по които технологиите променят правото
За никой не е тайна, че технологиите променят начина, по който живеем, начина по който мислим и начина по който…
Read MoreРазвод по взаимно съгласие
Развод по взаимно съгласие е най-безпроблемния и най-бързия начин за прекратяването на бракa. Как се постига той, каква е процедурата…
Read MoreКак да регистрирам ООД или ЕООД?
С регистрацията на дружество с ограничена отговорност се създава нов правен субект, различен от учредяващите го лица. Съдружниците в ЕООД/ООД…
Read MoreАко ти откраднат колата, пак трябва да плащаш лизинг
Магистратите от Върховния касационен съд (ВКС) се произнесоха с Решение по чл. 290 от ГПК. Тричленният състав на ВКС -…
Read MoreШофиране след употреба на алкохол. Какви са последствията?
Често срещано явление по нашите пътища е шофирането след употреба на алкохол или наркотични вещества. I. Нормативна уредба На първо…
Read MoreКакви са възможностите за защита от незаконни действия на съдия изпълнител?
За разлика от повечето европейски държави, в България законодателят е предоставил по-широки правомощия на частните и държавните съдия изпълнители. Изпълнителното…
Read MoreПромените, които влизат в сила от 2020 г.
С настъпване на новата 2020 година настъпват и промени в действащото ни законодателство. Те касаят условията за пенсиониране, минималните работни…
Read MoreАкадемия за европейско право — ERA
Целта на Академията по европейско право (ERA) е да насърчава разбирането и най-добрите практики в областта на правото на ЕС…
Read MoreКакво представлява закрила на трудоустроени или боледуващи лица по чл.333 от Кодекса на труда?
Закрилата при уволнение на работниците и служителите, работещи по трудово правоотношение, е уредена в чл. 333 от Кодекс на труда…
Read MoreКак да сменя адресната си регистрация?
Важен момент при закупуването на жилище или наемане на такова в дългосрочен план, е промяната на адресната регистрация. При промяна…
Read MoreПо-висок данък върху възмездните сделки и автомобилите
Общинският съвет в София гласува увеличение на данък върху възмездните сделки и автомобилите. Според приетото днес решение, коефициентът при изчисляване…
Read MoreЗапознай се с правата си. Знай кога имаш право.
В качеството си на потребител в ЕС, имаш повече право, отколкото предполагаш. Тези права са създадени, за да бъдеш защитен…
Read MoreРазваля ли евикцията на купувача договора за продажба
Договорът за прехвърляне на вещни права върху чужд недвижим имот разваля ли се по право по силата на влязло в…
Read MoreДомашно насилие. Мерки за защита.
Домашното насилие е едно от най-малко докладваните престъпления не само в България. Според Световната здравна организация (СЗО) насилието е умишлено…
Read More